Čištění kapučinátoru na kávovarch Lamanti
Tento článek jsem připravila pro zbrusu nové majitele kávovarů Lamanti, ať už těch domácích, nebo kancelářských. V článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi funkcí umít a vyčistit mléčnou jednotku a jak často tyto funkce používat.
Ačkoli jsou kávovary Lamanti velmi vychytané, čištění kapučinátoru je potřeba hlídat ručně. Jde totiž o to, že kávovar nepozná, zda budete chtít kapučíno dělat za minutu, nebo za dvě hodiny a taky nemá senzor na to, aby zjistitl, zda se hadička stále nechází v krabici s mlékem nebo správně umístěná v odkapové misce. Proto se automaticky proplachuje až při vypnutí kávovaru, kdy očekává, že mléko už jeho majitel dávno uklidil do lednice.
Mléčné cesty kávovar propláchne pouze ve chvíli, kdy se kávovar vypíná a bylo na kávovaru od jeho zapnutí po vypnutí připraveno alespoň jedno kapučíno. Pokud se vám zdá tento cyklus čištění nedostatečný, což obvykle skutečně je, pak doporučuji vždy po přípravě dostatečného počtu kapučín v řadě zapnout ručně funkci umýt mléčnou jednotku.
Zde ještě info, jak rozlišit dvě funkce čištění mléčných cest. V menu kávovaru Lamanti najdete pojezdem nabídky nahoru dvě různé funkce:
1) umýt mléčnou jednotku - tato funkce zajistí proplach mléčných cest horkou vodou, kdykoli ji ručně vyvoláte. Jde prakticky o proplach mléčných cest horkou vodou. Tento proplach doporučuji udělat kdykoli po přípravě kapučína nebo jiné mléčné speciality, pakliže víte, že nebudete hned v zápětí dělat další kapučíno. Před spuštěním funkce umýt mléčnou jednotku zasuňte hadičku kapučinátoru do dírky v mřížce v odkapové misce a spusťte proplach. Mělo by to být vcelku rychlé.
2) vyčistit mléčnou jednotku - jde o funkci většího čištění za pomoci čističe mléčných cest (naší šmoulí vody). Před spuštěním si připravíte roztok v poměru 300 ml vlažné vody a 30 ml modrého čističe. Do tohoto roztoku ponořte konec hadičky zapněte funkci "vyčistit mléčnou jednotku". Samotné vyčištění mléčné jednotky trvá zhruba 2 minuty a mělo by se používat pravidelně. V provozech, kde jede mléko denně ve velkém je vhodné šmoulí vodou čistit jednotku vždy na konci denní směny, aby byla jistota hygienické čistoty. V slabších provozech stačí udělat toto důkladné čištění jednou týdně, pakliže pravidelně proplachujete kapučinátor teplou vodou pomocí funkce umýt mléčnou jednotku po každé sérii připravených mléčných specialit.
Nad rámec těchto dvou funkcí doporučuji také alespoň jednou týdně umývat ručně samotný kapučinátor, který z přístroje snadno vyndáte a rozeberete na tři díly. Ty lze pak dobře umýt jarovou vodou, opláchnout pečlivě teplou vodou, nechat vyschnout a následně zase vrátit do kávovaru. Jen pozor, ať nějakou část neztratíte, to už se nám taky stalo. Kdyby náhodou některá část zmizela, není to katastrofa, můžeme vám dodat novou.
Nad rámec uvedeného čištění mám pro vás ještě jeden tip. Doporučuji zvážit nákup jedné z těchto vychytávek:
A) Jehla do mléka - slouží k propíchnutí krabice s mlékem - krabice je tak prakticky po celou dobu zavřená a hadička se zvenku nešpiní mlékem. Hadička se napojuje přímo na konec jehly a zůstává po celou dobu zvenčí čistá. Stačí ji vždy po použití vycvaknout z jehly a zasunout do dírky v odkapové misce. Jde sice o výrobek značky Nivona, ale můžeme vám k ní dodat i koncovku Lamanti, abyste to měli kompatibilní.
B) Termonádoba na mléko - další možností je zakoupení originální termonádoby Lamanti, která plní funkci hezčí krabice a ještě mléko izoluje. V termonádobě je rovněž nerezová jehla pro nasávání mléka, čímž je opět hadičky ochráněna před vnějším znečištěním mlékem. Oproti krabici s mlékem má termonádoba výhodu, že udrží teplotu mléka po delší dobu chladnou a nemusíte, tak stále zandavat a vyndavat mléko z ledničky. A bezesporu vypadá na lince vedle kávovaru lépe než tetrapak. Drobnou nevýhodou oproti krabici s mlékem je, že nádobu musíte pravidelně umývat. Krabici od mléka jen vypláchnete a hodíte do tříděného odpadu.
C) Chladnička Piccolo - tohle je asi nejvíc upgradované řešení. Je to fajn, ale zabere to místo, takže je na zvážení zda vám výhody chladničky vykompenzují její trochu větší prostorovnou náročnost oproti třeba mléku s jehlou nebo termonádobě. Do chladničky se vejdou dva tetrapaky.