Slovník pojmů

A C D M N P S

Acidita

Míru acidity (to, jak je káva kyselá) ovlivňují především organické kyseliny, které se v zrnkách přirozeně vyskytují v různých poměrech. Obecně platí, že kyselejší je vždy káva odrůdy Arabika, než odrůdy Robusta a pak kávy, které rostou ve vyšších…

Cuppingové skóre

Cuppingové skóre je číselné ohodnocení, které kávě udělili speciálně vyškolení ochutnávači, takzvaní Q-gradeři. K hodnocení používají oficiální postupy, metodologii a také formuláře vydávané Asociací výběrové kávy (SCA). Hodnotí se celkem 10…

Druh kávy

Arabika roste jen ve vyšších nadmořských výškách, začíná plodit nejdříve po 4 letech a je náročnější na pěstování, proto je dražší. Má přirozeně větší aciditu, je chuťově jemnější než Robusta a má intenzivnějším aroma. Robusta roste v nižších…

Metoda zpracování

Metoda zpracování nám říká, jakým způsobem byly kávové třešně zbaveny dužiny a slupky, aby z nich zbyla jen zelená zrnka, která následně putují do pražíren. Nejčastěji se využívají základní 3 metody: suchá (natural), promytá (washed) a medová…

Nadmořská výška

Ve vyšších nadmořských výškách zraji kávové třešně pomaleji, díky tomu přijmou více živin – mají v sobě vyšší hladinu organických kyselin, a proto jsou přirozeně kyselejší. Výslednou chuť kávy ale ovlivňuje ještě spousta dalších faktorů jako…

Použití kávy

Zrnka kávy pražená na filtr jsou světlejší, protože se praží kratší dobu a při nižších teplotách, pražení končí brzy po tzv. prvním cracku (puknutí zrníčka). Díky tomu jsou v nich více cítit ovocné a karamelové tóny původních kávových třešní a také…

Stupeň pražení

Stupeň pražení je jeden z nejdůležitějších parametrů, který sledovat, pokud chcete vědět, jestli je káva spíše kyselá, nebo hořká. Říká nám totiž, jak moc jsou zrnka upražená (jak dlouho si pobyla v pražičce a za jaké teploty). Obecně platí, že čím…